Szilveszter....

2014.12.31 11:29

Kedves Gazdik,

nem nagyon látom értelmét a "ne tüzijátékozz/petárdázz" posztok megosztásának, hiszen, általában akik megosztják azokat, azok pont így is gondolják, és ismerőseik között is jó eséllyel kutyások találhatóak, akik szintén.
Én inkább arra helyezném a hangsúlyt, hogy mit tegyünk,hogy kutyáinkat kevésbé viselje meg a mai este, merthogy durrogtatás így is, úgy is lesz. Javaslataim a következők tehát;
- lehetőleg sokkal többet mozgassuk ma a kutyákat (pórázon és még világosban), mint a többi napon. Tehát, ha a többi napon fél órát sétál, a mai napon legyen ez másfél óra, lehetőleg új, ismeretlen területen, ahol az élmény, a szaglászás kifárasztja őket annyira, hogy este kicsit nyugodtabbak lesznek.
- etessük őket meg korábban, mert 18óra után már elkezdődik a zajongás (bár akkor még nem lehetne, de tapasztalatom szerint ez senkit nem érdekel), és a nagyon ideges, félős kutyusok ételébe lehet minimális mennyiségű állatgyógyászati nyugtatót keverni. Nem cél az állat teljes "kiütése", pusztán egy gyenge szedáció (Sedalin gél pl. súlynak és életkornak megfelelő adagolásban, esetleg a délután folyamán több kisebb mennyiségre elosztva, mert nem minden kutya reagál rá ugyanúgy, mindenképp egyeztessünk az állatorvossal az adagolásról).
- a korábbi etetést követő kb 2 óra elteltével ismét vigyük ki őket a szabadba, ez már csak egészségügyi kör kell legyen, hogy mikor elkezdődik a zajongás, a kutyának ne legyen semmilyen elvonó ingere, ami még pluszban stresszeli.
- lehetőség szerint engedjük be a lakásba az amúgy kinti kutyákat is, de legalábbis szökésbiztos kennelekbe zárjuk azokat a kutyusokat akik valamilyen okból nem beengedhetők. Azoknak a kutyáknak, akik nem szoktak a lakásba bejárni már a tény, hogy bejöhetnek is stresszt okozhat (pozitív stressz is létezik ám :)), tehát a lakásban igyekezzünk minél természetesebben viselkedni, ne foglalkozzunk állandóan velük, mert ez pluszban hozzátesz az izgatottsági állapothoz. Ha a kutyusnak van takarója, célszerű azt is behozni és letenni vhova, ahol a megszokott "ágynemű" szagát érzi, biztonság-érzetet nyújt majd számára. Amikor a kutyus ijedt, esetleg ugat, szaladgál, ne próbáljuk meg egy helyben tartani és leülni mellé, nyugtatólag, mert ez pont az ellenkezőjét váltja ki, a kutya még idegesebbé válik "óó hát ekkora a baj, hogy még a gazdi is izgatott és nyugtatni próbál".. tudom, hogy nehéz, hiszen senkinek nem jó érzés látni hogy az állata zavarodott, szenved, de próbáljunk meg nyugodtan viselkedni, és nyugodt hangon társalogni, "nem lereagálni" a kutya izgatott viselkedését. "Jól van, ügyes vagy, hogy észrevetted, menj a helyedre" nyugtázást persze lehet neki mondani, nem túl sokszor, de kerüljük a kutyák paskolgatását (fokozza az izgalmi állapotot). Ha mi nyugodtak vagyunk és úgy teszünk, mintha semmi nem történne épp, a kutya is hamarabb visszanyeri a nyugodt, megadó állapotát. Azokkal a kutyusok, akik jól motiválhatóak, megpróbálhatunk játszani, vagy rövidebb feladatokat végrehajtatni, hogy eltereljük a figyelmét, de, ha a kutyánk nagyon érzékeny az ilyen jellegű zajokra, akkor nem meglepő, ha egyáltalán nem fogja érdekelni sem a játék, sem a feladatok, a jutalmazás sem. Akkor csak simán hagyjuk őt. 
A nyugtató paszta a mozgás hatására ürül a szervezetből, tehát reggel/délelőtt lehet egy nagy sétával indítani.
- az oltási könyvben lévő chipszámot nézzük meg a https://petvetdata.hu:8000/-n, hogy biztos regisztrált-e a kutyánk chipje, ugyanis, ha mégis elszökne, elszabadulna, elveszne, jobb eséllyel található meg. A chip hasznos dolog, de csak, ha regisztrálva van!
A körülményekhez képest nyugodt szilveszter-estét és nagyon boldog, nagyon kutyás 2015-ös új évet kívánok Mindenkinek!